مجازی سازی

 

 

رشد روز افزون  نیاز سازمان ها وشرکت ها به ایجاد سرویس های جدید IT از یکسو ومحدودیت خرید ونصب سرورهای فیزیکی ازسوی دیگر  موجب استفاده گسترده  ازفناوری مجازی سازی  شده است.

چرا مجازی سازی؟

مجازی سازی به ما کمک می کند تا ساختار سنتی اجرای سیستم عامل را بر روی یک سرور تغییر دهیم، در ساختار سنتی تنها امکان نصب سرویس های یک سیستم عامل وجود داشت، در مقابل مجازی سازی امکان نصب و سرویس دهی چندین سیستم عامل و متقابلا سرویس های مختلف بصورت همزمان و مستقل از یکدیگر را فراهم می کند.

انواع مجازی سازی:

 • مجازی سازی سرور Server Virtualization

مجازی سازی سرورها يعني استقلال سیستمهای فناوری اطلاعات ازسخت افزارجهت بهره برداري بيشترازامكانات سرورهاو سخت افزارها و صرفه جويي درهزينه های نگهداری  سرویسهای اطلاعاتی.

مزایای استفاده از سرورهای مجازی در مقایسه با ساختار سنتی:

 1. کاهش هزینه خرید سرورها جهت ایزوله کردن سیستم عامل ها برای  اجرا کردن سرویسهای مختلف
 2. استفاده بهینه از منابع سرورهای موجود و کاهش هزینه برق و سرمایش 
 3. مدیریت یکپارچه و انعطاف پذیری سیستم ها
 4. تخصیص منابع موجود اعم از پردازشگر، حافظه، کارت شبکه، و هارد دیسک به هر ماشین مجازی به میزان مورد نیاز و تغییر آن در صورت لزوم
 5. کاهش میزان فضای اشغال شده توسط سرورها
 6. کاهش Down Time در شبکه
 7. از بین بردن Hardware Dependency
 8. ....

 

 • مجازی سازی دسکتاپ کاربران  Desktop Virtualization 

در واقع روش جدید از مجازی سازی در لایه سرویس دهی به کاربران می باشد و روش کار آن به این شکل است که  کاربران صرفنظر از اینکه از چه  نوع سیستم عاملی استفاده می نمایند(Windows, apple, Linux) از طریق بستر شبکه با اتصال Remote به سرورهای مجازی ساز از طریق دستگاه هایی همچون کامپیوترهای شخصی، Thin Clientها، Tabletهای اندرویدی، ویندوزی و اپلی، به دسکتاپ خود دسترسی پیدا می کنند.

شیوه عملکرد این تکنولوژی منحصر به فرد به گونه ای است که کاربران سیستم عامل مورد نیاز بجای نصب در کامپیوتر شخصی خود آن را در سرور خواهد یافت و نصب نرم افزار ها و بروز رسانی آنها تنها توسط مدیر شبکه اتفاق می افتد و سیستم عامل و نرم افزارهای مورد نظر کاربر از هر کجا که سیاست های سازمان تشخیص دهد، حتی بیرون از محیط کار و در منزل قابل دسترس خواهد بود.

با استفاده از این تکنولوژی و استفاده ی آن توسط مدیران و کاربران شرکت ها ،می توانیم علاوه بر کاهش چشمگیری در هزینه های مصرف برق، UPSو ... شاهد کاهش هزینه های خرید سخت افزار و نرم افزار به تعداد هر کاربر و همچنین پشتیبانی باشیم.

علاوه بر مزیت های مالی این شیوه ی مجازی سازی می توان به افزایش بهره وری ، امنیت ، مانیتورینگ  و پشتیبان گیری  و بازگردندان سریع آن نیز اشاره نمود. 

 

 • مجازی سازی برنامه های کاربردی  Application Virtualization

مجازی سازی برنامه های کاربردی در واقع یعنی راهکار ارائه برنامه های کارردی ویندوزی به صورت مجازی سازی شده ،به شکل آنی و بی درنگ با امنیت بالا و قابل دسترسی در هر مکان و هر زمان و هر Device ای که با هر سیستم عاملی که باعث مدیریت متمرکز در مرکز داده و کاهش 90% هزینه ها می گردد.

 

شرکت توسعه ارتباطات آراد سامانه،  مشاور و مجری راه‌کار های مجازی سازی و سرویس های مبتنی بر آن، شامل:

 • طراحی، راه اندازی و پشتیبانی فن‌آوری مجازی سازی با متدهای مختلف: VMware vSphere، Microsoft Hyper-V Citrix Xen Server، Linux KVM Server و
 • Virtual Desktop Infrastructure- VDI
 • Application Virtualization
 • Hybrid & Private Cloud Computing